A most következő levél olyan hosszú, hogy csak egy ilyen esőláblógós vasárnap délután alkalmas a megjelentetésére. László parkoláskor jól benézte a díjfizetős időszak végét, meg is büntették érte, nem is akárhogy! Biztos ami biztos alapon parkolási bírságot és kerékbilincset is kapott, hogy biztosan megtanulja, hogy ott este 8-ig kell fizetni.
Szeretnék megosztani veled egy történetet, amelynek ugyan még nincs vége, de az eddigi események miatt szerintem már érdemes leírni.
Lássuk a részleteket: 2010. április 27-én, délután 17:40 perckor parkoltam le a Budapest, VII. kerület Akácfa utca 8. szám alatti ház előtt az autómmal. Mivel nem túl gyakran parkolok a VII. kerület ezen részén, abban a tudatban voltam, hogy itt is 18 óráig kell parkolási díjat fizetni.
Sajnos épp aznap délelőtt merült le az EME keretem, ezért a parkolóautomatánál készpénzben befizettem 120 Ft parkolási díjat, amely 17:58 percig biztosította számomra az érvényes parkolást. Egy órával később (19 óra előtt néhány perccel), a teendőim végeztével visszamentem a gépkocsihoz és meglepve láttam, hogy nem csak egy piros "mikulászacskó" díszeleg a szélvédőn, de még egy kerékbilincs is van a bal első keréken.
Nem tudtam mire vélni a dolgot, de aztán az ER-PARK Kft és az Erzsébetvárosi Közterület-Felügyelet Kerékbilincselő Csoportja által otthagyott "Fizetési felszólítás" (időpontja: 2010.04.27. 18:17), illetve "Jegyzőkönyv kerékbilincs alkalmazásáról" (időpontja: 2010.04.27. 18:33) elnevezésű dokumentumok alapján meggyőződtem arról, hogy sikerült díjfizetés nélkül parkolnom. Odasétáltam az automatához, ahol a kijelzőn megtaláltam (6 pixeles betűmérettel), hogy az adott övezetben nem 18 óráig, hanem este 20 óráig kell fizetni a parkolásért.
Belátom, hibáztam. Díjfizetés nélkül vettem igénybe egy szolgáltatást. Vétségemet talán csökkenti, hogy nem rosszhiszeműen jártam el, hiszen a megvásárolt parkolójegy igazolja, hogy szándékomban állt a szolgáltatásért fizetni. De nem vettem észre a parkolóövezet határán a kiegészítő tábla információját, illetve a parkolóóránál a kisbetűs figyelmeztetést: 20 óráig fizetni kell a parkolásért. Egy órát parkoltam díjfizetés nélkül, megérdemlem a büntetést. Na de kettőt
Aznap már nem foglalkoztam a kerékbilinccsel, hazasétáltam, vettem néhány sört a sarki boltban és otthon jól kimérgelődtem magam. Másnap reggel befizettem a kerékbilincses csekket, bemutattam a Közterület-felügyelet ügyfélszolgálatán és vártam, hogy leszereljék a bilincset. Közben egyfolytában járt az agyam és a következő kérdések fogalmazódtak meg bennem
· Kinek a hatáskörébe tartozik, hogy a díjfizetés nélkül parkoló autósokat megbírságolja? Az ER-PARK Kft, vagy a Közterület-felügyelet az illetékes? Lehet egyszerre két cégnek jogosultsága, illetve hatásköre ebben a kérdésben intézkedni?
· Milyen jogszabály teszi lehetővé, hogy egy szabálysértésért két különböző cég/szervezet 2 szankciót alkalmazzon, 2 bírságot fizettessen emiatt (kerékbilincs levétele 15.000 Ft - befizetve 2010.04.28-án - illetve 4.400 Ft a várakozási és pótdíj összege)
· Arányos-e a büntetés mértéke a szabálysértéssel? (Tekintsük azt, hogy 1 óra parkolási díjat -azaz 400 forintot - nem fizettem meg: ebben az esetben az ER-PARK Kft felé 11-szeres, a Közterület-felügyelet felé 37,5-szörös büntetést kell fizetnem!!!)
· Miért nem tudják figyelemfelkeltőbben jelezni a parkolóóráknál, ha a szokásostól eltérő a díjfizetős parkolási időszak? (érdekes, hogy a mobilparkolás hatalmas betűkkel van minden parkolóórán feltüntetve, de a szokásostól eltérő parkolási időszakot csak kisbetűs felirat jelzi)
· Milyen összefonódás van a Közterület-felügyelet, illetve az ER-PARK Kft. között? (a Közterület-felügyelet által otthagyott jegyzőkönyv alapján a kerékbilincs levételének költsége megfizethető - idézem - "A kerékbilincselésben közreműködőként résztvevő Centrum Parkoló Kft. ügyeletén készpénzben - cím: 1071 Budapest, Peterdy utca 6. - míg az ER-PARK felszólításán található levelezési cím: 1071 Budapest, Peterdy utca 6.)
· Egyáltalán: ki az az ER-PARK Kft? Mit tudott felmutatni ahhoz, hogy az Erzsébetvárosi Önkormányzat 10 évre szóló, 1720 millió Ft értékű szerződést kössön vele? (forrás: http://www.erzsebetvaros.hu/?module=uvegzseb&action=item6&id=883)
Ez utóbbi két kérdésemre a Figyelő 2010. évi 22. száma adta meg a kérdést: Az ER-PARK egy konzorcium, melynek tagja a Centrum Parkoló Kft. Bingó! Tehát a bírságolásban is és a kerékbilincselésben is érdekelt volt a Centrum. Vajon mennyi a részesedése a kerékbilincs díjból?
Még május elején levelet írtam az ER-PARK-nak és az Erzsébetvárosi Közterület Felügyeletnek a fenti kérdéseimmel. Érdekes módon mindketten viszonylag rövid időn belül válaszoltak. Azon nem nagyon lepődtem meg, hogy a kérdéseimre nem igazán adták meg a választ. Mindketten leírták, hogy melyik jogszabály alapján látják el feladatukat illetve mi alapján bírságolnak.
Az ER-PARK részéről azért felhívták a figyelmemet arra, hogy a közterület-felügyeletről szóló 1999. évi LXIII. törvény 2009. novemberi módosítása értelmében, a díjfizetés nélkül várakozó gépkocsira kerékbilincs is alkalmazható. Ez rendben van, de a kérdésem még továbbra is a következő: ha már egyszer az autó szélvédőjén ott a mikulászacskó, akkor is alkalmazható még egy szankció? Ezt milyen jogszabály teszi lehetővé? Megfordítom a kérdést: nincs olyan jogszabály, amely tiltja ugyanazon szabálysértésért több szankció alkalmazását?
Az ER-PARK Kft levelében még a következőket írja: „Tekintettel panaszára, tájékoztatom, hogy az XXX-000 forgalmi rendszámú gépkocsinak a 2010. 04. 27-ei pótdíjazási eseménye, a beadványában említett indokokra hivatkozva, egyedi eljárás keretében lezárásra került, mellyel kapcsolatban pótdíjhátralék nem áll fenn.”
Ennek a mondatnak örülhetnék, foghatnám a mikulászacskó tartalmát és dobhatnám a kukába. De sajnos én nem az a fajta ember vagyok. Problémám ugyanis a következők miatt van: a parkolási cég bírságolt először, a Közterület-felügyelet csak 16 perccel később tette fel a kerékbilincset. Ergo: a parkolási cég jogosan követelhetné a pótdíj összegét.
Sőt! Amilyen becsületes vagyok, azt még ki is fizetném. Nekem a kerékbilinccsel és az ahhoz tartozó 15.000 Ft-tal van bajom. Ezt szeretném visszakapni, mert meggyőződésem, hogy valami nem szabályosan történt. Ha hivatkoznak is jogszabályokra, szerintem ellentmondás lehet a különböző szintű jogszabályok között.
Emellett elkezdtem némi összeesküvés elméletet is gyártani: miért is engedi el az ER-PARK a büntetést? Van-e együttműködés a társaság és a Közterület-felügyelet között? Előfordulhat, hogy a parkolóőrök szólnak ilyen esetben a közterület felügyelőknek? Az összefonódást a Centrum Parkoló Kft. jelenléte mindkét bírságnál mindenesetre erősen sejteti… Esetleg elkezdtem megbolygatni valami szabálytalanságot, és ezzel szeretnék elérni, hogy zárjam le ezt az az ügyet?
Mindenesetre megfogadtam mind az ER-PARK, mind a Közterület-Felügyelet levelében lévő mondatot: panaszommal az illetékes Fogyasztóvédelmi Felügyelőséghez fordultam. Várom a további fejleményeket. Ha itt sem járok sikerrel, akkor kész vagyok jogi útra terelni ezt a kérdést. Csak egy jó ügyvéd kellene…
Az utolsó 100 komment: