Tisztelt Dr. Lak Edit!És természetesen az elmaradhatatlan válasz, hiszen enélkül értelmetlen lenne a poszt. Nem mintha minden eddigi posztunk értelmes lett volna...
Az egyik "kedvenc" kresz témám az irányjelző használata, avagy nem használata. Többször észrevettem már, hogy egyes sofőrök konzekvensenfordítva indexelnek hozzám képest, azaz sávváltáskor nem (szaggatott vonal átlépés), viszont kötelező haladási irány (pl. kereszteződésben forgalmi lámpánál balra kanyarodó sáv - pl. Örs vezér terén a Nagy Lajos - Kerepesi kereszteződésben a balra a Kerepesire kanyarodó sáv) esetében meg igen.
Azt tudom, hogy irány(sáv) váltáskor, nem kötelező haladási irányos kereszteződésekben kötelező az irányjelzés, de mi a helyzet a kötelezőhaladási irány esetével? A főútvonal kanyarodásánál indexelők esete is érdekes jelenség...
További kötelező haladási irányos kérdés a jelzőlámpa és a kötelező haladási irány tábla kombinációja. A József krt-Baross u. kereszteződésében a belváros felé haladva a Baross utcai lámpa telezöldes, viszont fölötte ki van téve a kötelező haladási irányt (egyenes) jelző tábla. A kérdés az, hogy ilyenkor melyik jelzés az erősebb, a telizöld avagy az egyenes áthaladást megszabó tábla (a kereszteződésben nem lehet egyébként jobbra a József Krt-ra fordulni, ami abból derül ki, hogy a Horváth Mihály tér után ki van téve, hogy a körútra jobbra a Rigó utcán keresztül lehet eljutni).
Köszönettel,
Monostori Ákos
Tisztelt Monostori Ákos!
A fényjelző készülékkel együtt (alatta vagy felette) elhelyezett kötelező haladási irányt jelző tábla jelzése azokra a járművekre vonatkozik, amelyekre a fényjelző készülék jelzése irányadó, azaz ilyenkor a jelzőtáblát nem lehet figyelmen kívül hagyni (tehát ha a tábla szerint csak egyenesen lehet továbbhaladni, akkor a telezöld jelzésnél is csak egyensen lehet továbbhaladni).
A KRESZ szerint a kör alakú zöld fény szabad utat jelez; ha jelzőtábla nem tiltja, az erre vonatkozó szabályok megtartásával egyenesen, valamint jobbra vagy balra bekanyarodva tovább szabad haladni. A „Kötelező haladási irány” tábla pedig azt jelzi, hogy az útkereszteződésben a táblán lévõ nyíl által jelzett irányban kell továbbhaladni. A két szabályból az következik, hogy a jelzett esetben csak a "Kötelező haladási irány" tábla által jelölt irányban lehet továbbhaladni a kör alakú zöld jelzés esetén.
A KRESZ. 29. § (2) bekezdése szerint az irányváltoztatást - ide nem értve a körforgalmú útra történő bekanyarodást - a művelet előtt kellő időben megkezdett és annak befejezéséig folyamatosan adott irányjelzéssel kell jelezni.
Irányváltoztatásnak minősül, ha a gépjárművezető terelővonalat, az úttest szélét vagy képzeletbeli felezővonalát átlépi, forgalmi sávot változtat, másik útra bekanyarodik, főútvonalról vagy szilárd burkolatú útról letér stb. E rendelkezést kell alkalmazni a körforgalmú útról történő letérés esetében is.
A jármű vezetője egyéb esetben (pl. útkereszteződésben kanyarodó főútvonalon való továbbhaladás esetén) is adhat irányjelzést, ha ezzel továbbhaladási irányáról a közlekedés más résztvevői számára többlettájékoztatást ad, az irányjelzés azonban megtévesztő nem lehet. Ilyenkor tehát nem kötelező az index használata, de nem is tilos. Általában tehát nem probléma, ha ilyen esetekben a járművezető indexel, hiszen ez csak többlettájékoztatás.
Ha azonban a főútvonal pl. jobbra kanyarodik, és a kanyarodó főútvonalról jobbra mellékutca nyílik, a jobbra történő indexelés a jobbra eső mellékutcába történő bekanyarodás előrejelzésére szolgál, tehát ha ilyenkor a járművezető a jobbra indexelés mellett mégsem kanyarodik be a mellékutcába, akkor az index használata megtévesztő.
Tisztelettel:
Dr. Lak Edit ügyvéd
Közlekedési szakjogász
Biztosítási szakjogász
1082 Budapest, Üllői út 60-62. IV. 29.
Tel.: 210-15-64 ; Fax.: 299-04-95
Mobil: 06-30-655-48-58
Web: www.lakedit.hu
Az utolsó 100 komment: