Péter igencsak pechesnek bizonyult és a sebességmérők karmai között landolt. Úgy tűnik nagy a szigor. Kérdés, hogy van-e a rendőröknek mérlegelési joga és ha igen, mégis hol vannak a határok? Tájékozottak vagyunk-e a jogainkról és tudunk-e védekezni az esetleges igazságtalanságokkal szemben? Levélírónk számít az építő jellegű kommentekre, ahogyan mi is rátok szombaton, ahol személyesen is megoszthatjátok egymással tapasztalataitokat ezzel kapcsolatban is!
Szeretném megosztani Veletek a tapasztalataimat. Minap este jöttünk hazafelé vidékről, én vezettem, apám mellettem ült.
Kb. 55 km/h-val haladhattunk át lakott területen, majd a község (Nagykáta) végéhez közeledve, egy kanyar után, leejtőn kb. 60-65 km/h-ra gyorsultam egy pillanatra, követve az előttem haladó autóst, ami mögött a követési távolságot megtartva, kb. 50 méter megtétele után visszalassítottam kb. 50 km/h-ra, mivel az előttünk haladó is így tett. Ekkor szólt apám, hogy figyeljek, mert lehet, hogy radaroznak. (a traffipax kb. 5-600 méterre lehetett akkor tőlünk). A község vége táblánál állt egy rendőrjárőr pár, aki mérte a haladók sebességét. Az előttünk haladót, és minket is megállítottak.
Az előttünk haladót tovább engedték kb. fél perc múlva, minket azonban 5 ezer Ft helyszíni bírságra büntettek, egy cédula aláírásával együtt, melyen elismerem a szabálysértést. Az 5 ezer Ft-ot csekken kell befizetni a Rendőrkapitányság számlájára. Apám szerint az előttünk haladó kb. 58 km/h-val haladhatott, mi pedig azon a kb.50 méteren, a kanyar után, amikor felzárkóztunk az előttünk haladó mögé, 63-65-tel. A rendőr 66 km/h-s gyorshajtást mondott, a bírság cédulán alig olvashatóan otthon 63 km/h-t olvastam.
A bírság jogosságát nem vitatom. Biztos pénzgyűjtőhely, ugyanis kanyar után kb. 800 méterre a község vége tábla, egyenes, jól belátható út két oldalon 10-10 méter füves elválasztó sávval, árokkal, kijelölt gyalogátkelőhely nincs. Itt szinte mindenki legalább 60-70-nel közlekedik. Ami viszont furcsa volt az esetben:
- május 1-től a gyorshajtásra kiszabható bírság 50 km/h sebességhatárnál 30%-os túllépéstől (65 km/h - 75 km/h) egységesen 30 ezer Ft.
- igaz a rendőr 66 km/h-t mondott (pechnek tudtam be), ebben az esetben örülnöm kell, hogy csak 5000 Ft bírságot szabott ki.
- ha csak 63 km/h-val haladtam, ami a lapon van (apám szerint nem volt 66 km/h, csak kb. 60-62), akkor a jogszabály szerint bírság nem szabható ki. Persze a lapon lehet, hogy 66 van, csak az indigó miatt látszik 3-asnak.
- a rendőr azt mondta, hogyha helyszíni bírságot ír, 5 ezer Ft, egyébként 30 ezer, ha feljelent. Tehát, a gyorshajtás így kiszabható helyszíni bírságként is? A felvétel ugyanis megmarad a készülékben, azt utólag kielemezhetik, és kiszabhatják az "eredeti" bírságot is. Vajon 30 ezer Ft-ra büntettek volna a felvétel alapján, ha pl. nem állok meg a traffipaxos rendőröknél?
Mivel rendőrökkel nem szeretek vitatkozni, ezért a felvételt nem szálltam ki megnézni, amikor a rendőr hölgy visszanézte. Valószínűleg ez alapján mondta, hogy nekem 66 km/h, az előttünk haladó meg pont a "mágikus" 65 alatt lehetett azon a bizonyos 50 méteren. Törvénytisztelő vagyok, és bízom a rendőrökben, így elmondás alapján elhittem a 66 km/h-t, és aláírtam a bírságot, amit becsületesen át is utaltam a Rendőrkapitányság számlájára. Remélem, jó célra fordítják. Én úgy érzem, hogy ezzel - még ha nem is szánt szándékkal - de támogattam a Nagykátai rendőrséget.
A kedves blog olvasóktól pedig azt kérem, hogy kommentezzék, hogy velük - amennyiben történt ilyesmi az elmúlt pár hónapban - hogy jártak el az intézkedő hatóságok.
Az utolsó 100 komment: